Tp-Link to dobrze nam już znana marka. Duże przedsiębiorstwo produkujące sprzęty sieciowe już od roku 1996 a od niedawna także telefony. W celu przeprowadzenia recenzji producent dostarczył nam tym razem router Archer C6 AC1200.
Router przyszedł do nas w zielono- fioletowym pudle zabezpieczonym folią. Wymiary pudełka to ≈33x24x7,5cm Na wstępie już z opakowania możemy się dowiedzieć kilku informacji
– Wireless MU-MIMO
– 300Mbps + 867 Mbps
– Dual Band Wi-Fi
– Gigabit Ports
– Access Point Mode
Od spodu możemy nawet przeczytać w języku polskim w jaką szybkość łącza został wyposażony nasz sprzęt. Szybkość ta wynosi do 300Mbps (2.4 GHz) + 867 Mbps (5GHz)
W pudełku znajdziemy tekturowe, beżowe, wyprofilowane opakowanie zawierające cały zestaw: niewielkich rozmiarów czarny router (230 × 144 × 35 mm) – został starannie zabezpieczony białą folią, biały przewód sieciowy Ethernet RJ45 , zasilacz w kolorze czarnym oraz instrukcję szybkiej instalacji (również w języku polskim).
ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA | |
---|---|
Zawartość opakowania | Router bezprzewodowy Archer C6 Zasilacz Kabel Ethernet RJ45 Instrukcja szybkiej instalacji |
Router jest niewielki i lekki – waży 347g. Jak już wspomnieliśmy jest koloru czarnego, jego anteny również zostały wykonane w kolorze czarnym. Kolorystycznym wyjątkiem jest srebrne logo marki TP-link które zostało umiejscowione na środku górnej części urządzenia. Góra routera jest bardzo błyszcząca i śliska. Jej tekstura jest przyjemna w dotyku, odbija światło (trochę jak w przypadku lustra) i wygląda bardzo innowacyjnie. Problematyczne może okazać się częste przecieranie powierzchni, bowiem zbiera ona niestety kurz.
Poniżej logo producenta widocznych jest 6 diod. Pierwszy led sygnalizuje, że urządzenie jest włączone, kolejny że korzystamy z pasma 2.4 GHz, następny – pasmo 5GHz, dalszy – podłączone urządzenia do portu LAN, potem jest połączenie z internetem i ostatnia dioda led – funkcja WPS
Od urządzenia odchodzą 4 anteny- zostały starannie zabezpieczone folią ochronną. Od spodu router pokryty jest niewielkimi otworami, które za zadanie mają chłodzić urządzenie. Tutaj umiejscowione też zostały cztery nóżki które sprawiają, że router trzyma się pewnie powierzchni a także dwa otwory, dzięki którym mamy możliwość zawiesić router na ścianie.
Z tyłu urządzenia umiejscowione zostały kolejno: „Power” – gniazdo podpięcia zasilacza, „Power ON/OFF” – przycisk uruchamiający urządzenie, przycisk „Reset”, „WPS/ WiFi ON/OFF”, gniazdo „Internet” – port WAN 10/100/1000Mb/s, gniazda „Ethernet” – 4 porty LAN 10/100/1000Mb/s.
Router wyposażony został w 5 anten- 4 zewnętrzne i jedną wewnętrzną, które odpowiadają za zasięg. Sygnał WIFi działa w standardzie 802.11ac oferując nam łącznie przepustowość 1200 Mb/s. Do dyspozycji mamy dwa pasma transmisji: 2,4GHz (300Mb/s) i 5GHz (867 Mb/s).
Producent dodatkowo wyposażył nasz testowany sprzęt w Technologię MU-MIMO 2×2 dzięki niej router może się połączyć jednocześnie z dwoma urządzeniami a to z kolei zwiększa jego wydajność dwukrotnie. Sprzęt obsługuje także tryb AP. Dzięki zastosowaniu tego trybu mamy możliwość tworzenia punktu dostępowego WiFi.
Konfiguracja
W pierwszym kroku logujemy się do routera za pomocą dostępów, które znajdują się pod routerem
W drugim kroku nadpisujemy te dane swoim loginem i hasłem
Po zalogowaniu się zostaje nam wyświetlony główny widok połączenia internetu z naszym routerem
Ustalamy strefę czasową
Ustalamy czy adres MAC ma być klonowany
Ustalamy identyfikatory SSID i haseł dla naszych sieci WiFi 2,4 GHz i 5 GHz. Mamy też możliwość ich włączenia bądź nie
Następnie wybieramy typ połączenia internetowego, z którego korzystamy . Jeśli mamy wątpliwości jaki typ ustawić, możemy użyć auto-detekcji połączenia
Konfiguracja zostaje zakończona pomyślnie
Podsumowanie:
C6 prezentuje się bardzo stylowo w każdym miejscu, jego konstrukcja jest zgrabna i lekka. Został wyposażony w sumie w 5 anten. Gwarantują nam one naprawdę bardzo dobry zasięg oraz stabilne połączenie bezprzewodowe. Do tego dodajmy jego wysoką przepustowość sieci WiFi, wsparcie mu-mimo 2×2, dwa pasma transmisji. 3 lata gwarancji. Konfiguracja przebiega szybko za pośrednictwem dedykowanej aplikacji Tether ale minusem jest to, że niestety dostępna jest tylko w języku angielskim. Przystępna cena routera sprawia, że jest to dość dobry produkt godny naszego polecenia.
Cena: 200 zł